Slavní čeští Režiséři

Naše země má řadu skvělých režisérů, pojďme si představit aspoň pár z nich.

Známým českým režisérem byl režisér Jiří Menzel. Byl i spisovatelem, hercem, narodil se v únoru 1938 a zemřel v září 2020. V šedesátých letech byl spoluzakladatelem filmové československé nové vlny. V letech 1977–1979 působil v Divadle Járy Cimrmana. Jeho první film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy – Bohumila Hrabala – dostal Oscara za nejlepší zahraniční film. Dalším filmem, který byl nominován na Oscara je Vesničko má středisková. Spolupracoval zejména s pražskými divadly, Činoherní klub a Vinohradské divadlo. Ve svých 66. letech se oženil o 40 let mladší partnerkou a měli spolu dceru Annu Karolínu. Zemřel 5. září ve svých 82 letech na komplikaci virózy Covid 19.

Miloš Forman byl česko-americký režisér, scenárista a herec. Narodil se 18. února 1932 a zemřel 13.dubna 2018. Měl 4 děti, syny. Za normalizace legálně odešel do Spojených států.  Získal dva Oscary za nejlepší režii a to za Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. Po smrti režiséra Miloše Formana bylo po něm pojmenováno Náměstí Miloše Formana, nacházející se na piazzettě před hotelem InterContinental na Praze 1.

Pánové Miloš Forman a Jiří Menzel proslavili českou kinematografii v mezinárodním kontextu, oba začínali v 60. Letech. Spojuje je mimořádná životnost i uvěřitelnost jejich děl. Forman rád používal neherce, kdež to Jiří Menzel zase dával přednost profesionalitě.