První filmy za republiky

Zdá se to už strašně dlouho, ale pojďme si připomenout úplné začátky filmové práce u nás. První filmy promítali bratři Lumièrové v roce 1895, pouze dokumentární (příjezd lokomotivy na nádraží) a viděli v tom pouťovou atrakci. Následně pan Georges Méliès, naučil film vyprávět příběhy. Časem se film stal velmi oblíbený, zejména grotesky, kdy hlavním představitelem byl Charlie Chaplin. V americké Los Angeles, vznikala a rozrůstala se filmová studia „továrny na sny“.

Prvním filmovým záznamem pořízeným na území Česka byl americký film The Horitz Passion Play z roku 1897 věnovaný pašijovým hrám. Prvním režisérem a kameramanem byl Jan Kříženecký, který od roku 1898 natáčel krátké dokumenty.

První československý barevný film měl u nás premiéru v roce 1947, byl to barevný hraný snímek od Jana Roháče z Dubé, režisér Vladimír Borský. Natáčelo se na Barandowské pláni. Chvíli to ale trvalo, než se začal hrát barevný film, jelikož materiál byl velmi drahý. Pečlivě se vybírala témata a náměty, režiséři měli nelehký úkol.  Následovali další filmy, ale šlo to pomalu, barva byla velice drahá. Barevné snímky začaly převažovat nad černobílými až v 70.letech.

Mezi nejslavnější filmy z 50. let patří: Cesta do pravěku, Dobrý voják Švejk, Císařův pekař – Pekařův císař, Princezna se zlatou hvězdou, Vynález zkázy,…

V 60.-70. letech odešla řada významných českých režisérů do zahraničí na reakci na okupaci Československa. Na několik let se musel odmlčet i Jiří Menzel, Věra Chytilová, Miloš Forman odešel do Spojených států již v roce 1967. Po Sametové revoluci v roce 1989 došlo k privatizaci filmu. Prvním filmem vyrobeným byl Tankový prapor.