Filmové festivaly

V ČR máme dva velké filmové festivaly. Jeden se nachází ve Zlíně a druhý mezinárodní filmový festival je v Karlových Varech. Pojďme si je jednotlivě představit.

 

 

Filmový festival ve Zlíně je určený pro děti a mládež, letos oslaví 61. Ročník, bývá v tomto nádherném městě pana Tomáše Bati, vždy na přelomu května a června. První zahájení bylo v roce 1961 dětskou kinematografií.

Návštěvnost se rok od roku zvyšuje, protože tento festival je doprovázený řadu dalšími akcemi. Kde se scházejí významné tváře šoubyznysu, herci, zpěváci, sportovci. Všude vidíte zářit dětský smích. Filmové projekce se dlouhou řadu let promítala ve Velkém kině, poslední roky se přemístili do multikina Golden Apple Cinema, na hlavní náměstí Míru a následně na Malou scénu. Hlavní cenu představuje zlatý střevíček. Pro studenty je tady také mezinárodní soutěž Zlínský pes.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je tady od roku 1946, letos bude v srpnu 55. Ročník. Každoročně je datum stanoveno na červenec, ale letos kvůli pandemii, je přeložen na srpen. Jedná se o největší festival u nás, a řadí se na úroveň podobným festivalům jako v Cannes, Berlíně či Benátkách. Hlavní ústředí je v hotelu Thermal.

Festival představí každoročně na 200 filmů z celého světa, pravidelně se na něm ukazují významní a slavní tvůrci. Je doprovázen širokým programem pro laickou veřejnost. Soutěžit mohou pouze filmy, které byly vyrobeny po 1. lednu předcházejícího roku a zároveň nebyly uvedeny mimo zemi svého původu. Hlavní cenou je Křišťálový glóbus.

Tuto akci navštívili hvězdy jako Richard Gere, Casey Affleck, Robert De Niro, Miloš Forman, Leonardo DiCaprio,Keira Knightley a řada dalších.